in , ,

Tığ İşi Çanta Yapımı – DIY / Kendin Yap

Biz kadınlar için çantalar büyük bir tutku ve herkesle aynı çantaları kullanmaktan nedense hiç hoşlanmıyoruz. Özgün ve şık çantalara sahip olmanın en güzel çözümlerinden biri evde kendi çantamızı yapmak. Kendi çantamızı kendimiz yaparak, hem kimsede olmayan bir çantaya sahip olabiliriz hem de büyük bütçeler harcamadan şıklığı yakalamanın tadını çıkartabiliriz. Evde çanta yapımı için örgü, keçe ve benzeri birçok farklı yöntem ve materyal bulunuyor, biz bu yazımızda sizlerle tığ ile çanta yapımı konusunu ele alacağız.

Çanta İçin Gerekli Malzemeler

Tığ işi çanta yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar;

  1. 4 numara tığ
  2. Dilediğiniz renklerde ip
  3. Çanta askısı
  4. Astar
  5. Dikmek için iğne

Tığ İşi Çanta Yapılışı

Tığ işi çantamızı yapmaya beş zincir çekerek başlıyoruz ve ardından hemen yanına ikili trabzan çekiyoruz. İki zincir çekip üç ikili trabzan ile devam ediyoruz. İlk sıramızı bitirdikten sonra üç adet zincir çekiyoruz ve her delikten ikili trabzanlar yaparak büyütmeye başlıyoruz. Ara zincire gelince tekrar iki ara zincir yapıp iki tane ikili trabzan ile devam ediyoruz. Ardından iki zincir çekip tekrar bir tane ikili trabzan tapıyoruz ve iki sırada toplamda yedi tane trabzan elde ediyoruz. Üçüncü sıraya geçip 11 ikili trabzan yapıyoruz, dördüncü sıraya geçtiğimizdeyse ikili trabzan sayısını 15’e yükseltiyoruz ve bu şekilde motifi tamamlıyoruz. Yapacağımız çantanın büyüklüğüne göre yetecek miktarda motifi eşit boyutlarda olmasına dikkat ederek yaptıktan sonra kontür birleştirme tekniği kullanarak birleştirip en son çantanın kenarlarını dikiyoruz.  Dilersek çantanın ağız kısmına fermuar da dikebiliriz. Çanta sapını da diktikten sonra tığ işi çantamız hazır.

Tığ İşi Çanta Yapımı – DIY / Kendin Yap
4.6 (92%) 25 oy

Yazar Aygül

Boş durmayı sevmeyen, örgü tutkunu bir kadınım. El işi yaparak ek gelir kazanmaya ve aileme destek oluyorum. Sitemi takip ederseniz çok sevinirim, harika paylaşımlar olacak. Sizler de yaptığınız el işi modellerini göndererek ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Oturan Kadınlar İçin Alternatif Para Kazanma Yöntemleri ve Hobiler

Çiçekli Mekik Oyası Nasıl Yapılır? Video Anlatım