in , ,

Ponponlu Sandalet Yapımı: Yaz festivalleri için hazırlık başlasın!

Dost başa düşman ayağa bakar demişler, fakat bu sefer ayaklarınıza bakan düşmanlar değil, şık sandaletinize hayran kalan, merak dolu insanlar olacak!

Fotoğrafta gördüğünüz ponpon sandaleti yapmak için ihtiyacınız olan şeyler; çeşitli renklerde pamuk ipliği, tutkal, tutkal tabancası, iğne, makas ve bir adet çatal. Geriye kalan her şey biraz el becerisi.

Ponpon Yapımı

1. İplik uzunluğunu (yaklaşık 20 cm) alın ve çatalın orta dişleri arasına yerleştirin.

2. İpliği çatalın etrafına sarmaya başlayın.

3. Oldukça kalın bir iplik demeti yaptıktan sonra – yaklaşık 50 sargı – ipliğin iki gevşek ucunu alın, demetin etrafından sıkıca çekin ve bir düğüm atın.

4. Paketin çatalından kaydırın ve ipliği tekrar demetin etrafına sarın, sıkıca çekin ve sonra çift düğüm yapın.

5. Makasla demetin iki yanını keserek ipliğin tüm tellerini serbest bırakın.

6. Ponponu güzel ve küresel olana kadar kesin.

7. Her rengi iki olmak üzere 10 ponpon oluşturun, kabaca 4 cm çapında ve en küçük 1.5 cm kadar büyük yapın. – Çatalın çevresindeki sargı sayısını artırarak veya azaltarak ponponun boyutunu değiştirirsiniz.

8. Ayrıca sandaletlerin arkası için iki çok renkli ponpon yapınız. Çatalın etrafındaki ipliğin tüm tonlarını bir arada sararak bunu yaparsınız.

Püsküllerin Yapımı

1. Bir boy uzunluğunda iplik alın ve resimde olduğu gibi elinizin üst kısmının üzerine koyun.

2. İpliği parmaklarınızın ucuna sarmaya başlayın (çok sıkmayın)

3. Yaklaşık 20 sargı yaptığınızda, desteyi parmağınızdan kaydırın ve ince bir iplikç ile sıkı bir çift düğüm bağlayın.

4. Karşıt renkli bir iplik alın ve üstten yaklaşık 5 mm aşağı doğru 5 kez demet etrafına sarın. Sonra çift düğüm bağlayın. Bu sandaletler için aynı anda üç farklı renkli iplik kullandım ve her üçünü de iki kez sarıyordum.

5. Kordonun alt kısmını kesin ve böylece tüm kordonlar gevşek kalır. Püskülün üstünü bağlamak için kullandığınız ipliği düzeltmediğinizden emin olun, çünkü daha sonra püskülleri ayak bileğine sabitlemek için buna ihtiyaç duyacaksınız.

6. Bu sandaletler için altı püskül yapmak gerekecek. Seçtiğiniz renklerin her birinde iki, çok renkli bir renk. Bunu yapmak için, parmaklarınızın etrafında aynı anda sarılmış bir iplik seçimi yapın.

Bileği Hazırlama

1. Her biri 1 metre uzunluğunda, üç iplik parçası alın. Her ikisini yarıya katlayın ve altı telin tümünü katlanmış uca bağlayın.

2. Düğümlü üstü, etrafında hareket etmeyecek bir şekilde bir yüzeye tutturun ya da bantlayın. İplikleri bölün, böylece her iki yanda da her bir renkten birine sahip olursunuz, her iki yanda da üstteki resimdeki gibi bir ayna görüntüsü oluşturduğunuzdan emin olun.

3. Dış rengin iki ipliğini alıp ikisini de üst üste binerek ortanın ortasına getirin.

4. Bir sonraki iki ipi alıp ikisini de daha önce olduğu gibi örtüşen ortaya getirin.

5. Sonra ipliğin son rengini alın ve yukarıdaki adımı tekrarlayın. Yaklaşık 30 cm düzlüğünüz (veya ayak bileğinizin etrafına sarılmaya yetecek kadar) kalana kadar devam edin, sonra düğümü sarın ve aşırı ipliği kesin.

6. İkinci bir tane yapın.

Sandaletin Yapımı

1. Yerleşimlerinizden birinin ortasını bulun. Püsküllerinizden birini alın ve ipliğin üst uçlarından birini bir iğne üzerine geçirin. Bunu örgü yoluyla dikin

2. İkinci iplik parçası ile tekrarlayın. Emniyet altına almak için çift düğüm

3. İğneyi kullanarak her iki ucunu püskülün üstünden tekrar dikin. Gevşek uçları püskül ile aynı uzunlukta olacak şekilde kesin.

4. Diğer püsküller ile tekrarlayın böylece pervaz boyunca eşit aralıklarla yerleştirilir.   Püsküllerin istediğiniz yere geldiğinden emin olmak için ayak bileğinizin çevresinde tutun. Sonra ikinci plakayla tekrarlayın.

5. Parlatıcıları alın ve güçlü pamuk kullanarak düzleştirin.

6.Sandalyelerinizden birisini alın ve taşlardan bir tanesini seçin. Örgüyü sandalin üst kısmı etrafına sarın ve arkaya sabitlemek için tutkal tabancası kullanın.

7. Bu boyayı çok renkli ponpon ile örtün.

8. Tutkal tabancasını kullanarak 10 pompomu sandalin ön çubuklarından birine sabitleyin. Sandalın iç kenarındaki en küçük ponpon ile başlayın (baş parmağınızın olduğu) ve daha sonra en büyük pom ile dışa dönük olarak bitirin.

Kendi ponponlu sandaletlerinizi yaparsanız, onları görmek isteriz! Fotoğrafınızı yükleyin yorumlara bir bağlantı ekleyin!

Ponponlu Sandalet Yapımı: Yaz festivalleri için hazırlık başlasın!
5 (100%) 3 oy

Yazar Aygül

Boş durmayı sevmeyen, örgü tutkunu bir kadınım. El işi yaparak ek gelir kazanmaya ve aileme destek oluyorum. Sitemi takip ederseniz çok sevinirim, harika paylaşımlar olacak. Sizler de yaptığınız el işi modellerini göndererek ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkekler Örgü Örer mi? Çok Şaşıracaksınız

5 Soruda Örgü Bağımlılığı Testi