in

Masalların Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Çocuk gelişiminde masallar; iyiyi, doğruyu, kötüyü ve yanlışı öğreterek, eninde sonunda her zaman iyilerin kazandığını da göstermesi açısından çocuklarımızın ileride nasıl birer birey olacaklarına temel atacaktır.

Masal
Masal

Masalı Hayatımızdan Çıkarmamalıyız! İnsanların yaşadığı en tatlı zamanlar çocukluk zamanlarıdır. Kimi çocuklar gerçekten iyi şekilde çocukluklarını yaşarken kimi çocuklar ise zor şartlar altında yaşamaktadır. Zor ya da kolay şartlar fark etmeden çocuklar için okunan masallar, çocukları başka bir dünyaya götürerek onları mutlu etmektedir. Okunulan masallar onlar için bir umut ve mutluluk kaynağıdır. Özellikle zor şartlarda yaşayan birisi için masal bambaşkadır.

Tarihlerde birçok kanıt bulunuyor. Zor şartlarda olsa bile çok iyi yerlere gelen bireyler var. Bunların buralara gelmesindeki en büyük etken ise umut ve hayallerinin peşinde koşma gücüdür. Siz bunları çocuklarınıza vermezseniz onlardan büyük bir şey olmasını beklememelisiniz. Bu yüzden eğer siz veremiyorsanız masallar verecektir. Bundan dolayı masal alıp okumanız çocukların gelişmesine katkı sağlayacak ve daha iyi bir şekilde beyinlerini, düşüncelerini ve kendilerini geliştireceklerdir.

Günümüzde teknoloji gelişmesiyle her çocuğun elinde tablet, telefon ve evlerde televizyonlarda çizgi filmler olduğundan dolayı gelişimleri geriliyor ve masalların yeri raflara kaldırılıyor. Bunların olmaması için düzenli bir plan ile çocuklarınıza masal okumanız ya da okutmanız gerekiyor. Aksi halde televizyondaki zararlı programlar çocukların gelişmesini engelleyeceği gibi onların hayal güçlerini de kısıtlayacaktır.

Masallar sayesinde iyiyi, doğruyu, kötüyü ve yanlışı bilerek her zaman iyilerin kazandığını da görmeleri onların ileride nasıl birer birey olacaklarına temel atacaktır. Basit gibi görünen masallar küçük bireylerin gelişmesinde çok büyük roller oynamaktadır. Özellikle Türk çocukları için Keloğlan masalları okumalarını tavsiye ederiz. Masallar sayesinde çocuklar üzerinde sosyal, duygusal, zihinsel, iletişim, dinleme, anlama ve konuşma becerileri gelişerek telefon, tablet yerine masallardaki gibi dışarıda arkadaşları ile oynamak ister. Masal okuyacağınız zaman uyku vaktinde okumanız daha iyi düşler görmesine sebebiyet verecektir. Ve çocuklarınızın istediği hikayeleri 10 kere de olsa okumalı ve sabır etmelisiniz.

Çocuklar için dünya klasik masallarını okutmak isterseniz Hans Christian Andersen masalları oldukça eğitici masallardır. Çocuklarınız bu masalları okurken veya dinlerken kesinlikle sıkılmayacaklardır. Masal sitemizde yüzlerce masal okunmayı bekliyor. Masal sitemiz Masal.org adresine bekleriz.

Masalların Hayatımızdaki Yeri ve Önemi
5 (100%) 1 oy

Yazar Aygül

Boş durmayı sevmeyen, örgü tutkunu bir kadınım. El işi yaparak ek gelir kazanmaya ve aileme destek oluyorum. Sitemi takip ederseniz çok sevinirim, harika paylaşımlar olacak. Sizler de yaptığınız el işi modellerini göndererek ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mercan Ziya Göral Butik Kuyumculuk

Butik Kuyumculuk: Kişiye Özel Altın & Pırlanta, Kolye, Yüzük, Takı Tasarımı

Amigurumi Maymun Yapılışı Örgü

Amigurumi Örgü Oyuncak Maymun Yapılışı Video Anlatımlı