in

Masalların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuğunuza vereceğiniz en değerli şey, vaktiniz ve ilginizdir. Eğer iyi bir geleceğe sahip olmalarını istiyorsanız onlarla ilgilenmeyi asla aksatmayın. Masallar bu konuda size yardımcı olacaktır.

Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Masal Okumanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Masallar, küçük yaşta bireyler için okunması ve okutulması gereken kitap türleridir. Masal okumanın çocuklar üzerinde birçok önemli etkileri ve gelişimlerine katkıları bulunmaktadır. Masal dinleyen ya da okuyan bir bireyin en önemli gelişimi hayal gücüdür. Çocukların hayal gücünün geniş olması ileride ufkunun da geniş olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle masallar ve masal içinde olaylar sayesinde küçük bir birey neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayacak ve neyin kötü neyin iyi olduğunu da bilecektir. Yapılan yanlışlardan dolayı masal karakterlerin nasıl pişman olduklarını gördüklerinde kendileri de bu pişmanlıkları yaşamamak için o tür hataları yapmamayı öğrenecektir.

Masallarda öğretilen iyi, doğru, yanlış ve kötü durumlarda her zaman kimleri kazandığını görmesi de ona göre iyi mi kötü mü bir birey olacağını düşünmesini sağlayacaktır.

Masal Okumak
Masal Okumak

Her zaman iyilerin kazandığı masallarda, çocuklar iyiliğin ne kadar güzel olduğunu ve insanları ne kadar mutlu ettiğini de görmesi her zaman iyi olmasına neden olacaktır.

Özellikle masallarda kız çocukları kız karakterlerle, erkek çocukları ise erkek karakterler ile bütünleşerek hayal kurarlar. Yapılan iyilik ve güzellikleri örnek alarak hareket eder. Buna göre gelecekte nasıl bir birey olacağını düşünmenin alt yapısını oluşturur. Her ne kadar 5 – 6 yaşlarındaki bireyler masalların gerçek olmadığını düşünmeseler de hayal güçlerine kapılarak bende böyle birisi olmak istiyorum, böyle iyi olmak istiyorum, yardım etmek istiyorum gibi düşüncelere kapılır. Zaten masalların gerçek olmadığını ilk baştaki “bir varmış bir yokmuş” sözlerinden anlamaktadırlar.

Bu etkilerin yanı sıra en çok etkisi ve avantajı olan masalların okuyan ile dinleyen arasındaki bağdır. İlgi ve alaka arttıkça masallar sayesinde bu aradaki bağ kuvvetlenir ve çocuklar daha fazla yakın olur. Bu sayede masal okuyarak çocuklarınız ile aranızdaki ilişkilerinizi güçlendirmiş olursunuz.

Masallarla birlikte çocuk fıkraları da eğlenceli zamanlar geçirmenize vesile olacaktır. Çocuğunuza vereceğiniz en değerli şey, vaktiniz ve ilginizdir. Eğer iyi bir geleceğe sahip olmalarını istiyorsanız onlarla ilgilenmeyi asla aksatmayın.

Masalların Çocuklar Üzerindeki Etkisi
5 (100%) 2 oy

Yazar Aygül

Boş durmayı sevmeyen, örgü tutkunu bir kadınım. El işi yaparak ek gelir kazanmaya ve aileme destek oluyorum. Sitemi takip ederseniz çok sevinirim, harika paylaşımlar olacak. Sizler de yaptığınız el işi modellerini göndererek ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şiş Örgü Anlatımlı Şal Yapılışı ve Örgü Şal Modelleri

Örgü Bebek Patik Yapılışı Video Anlatımlı

Kolay Anlatımlı Örgü Patik Yapılışı ve Bebek Patik Modelleri