in

Evde Ebru Yapımı İçin Gereken Malzemeler ve Ebru Modelleri

Ebrunun ismini duymayan yoktur, zira ebru geleneksel sanatlarımızdan biri hatta ülkemize özgü olan zanaatlardan tüm dünyada en çok tanınanı demek de pek yanlış olmaz. Kısaca kağıt boyama sanatı olarak tanımladığımız ebru, gün geçtikçe daha fazla kadının ilgi alanına giriyor ve son derece estetik eserler ortaya çıkartmanın zevkini yaşatıyor.

Yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz ve güzel eserler ortaya çıkartabileceğiniz keyifli bir etkinlik olan ebru modellerini ister satabilir, isterseniz de kendi odalarınızı süsleyebilirsiniz.

Ebru Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • KAĞIT: Mat ve emici olan kağıtlar tercih edilir. Genellikle birinci hamur kağıt kullanılmaktadır.
  • ZAMK (KİTRE): Kitre, Anadolu’da yetişen, geven türü dikenli bitkilerden elde edilen, yapışma özelliği az olan bir zamk çeşididir. Suyla birlikte karıştırılarak uygun kıvam elde edilir. İpek kitresi ise, toz halinde hazır olarak satılmaktadır. Piyasada aktarlarda bulunabilen kitrenin plaka halinde, beyaz ve topraksız olanları tercih edilmelidir.
  • KAP (TEKNE): Ebru yapımında tekne dediğimiz, içine kitre konan kaplar kullanılır.
  • FIRÇA: Fırçanın sapı için, esnek olduğundan dolayı gül dalı kullanılır. Kıllar ise, at kuyruğundan elde edilir.
  • ÇEŞİTLİ RENKLERDE BOYALAR: Ebru yapımında genellikle oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah, lahur çiviti kullanılır. Diğer renkler de bunların karışımından elde edilir. Güzel bir ebru için renkleri uyumlu kullanmak önemlidir. Bu nedenle koyu renklerden başlanarak renkler kullanılır. Tabandaki siyah boya, üzerindeki boyaları canlı ve aktif gösterir. Aralardaki beyazlar da renklere hareket getirir.
  • ÖD: Renklerin kitre üzerinde kalmasını sağlar. Boyanın içine atılarak kullanılır. İpek boyalar için kullanılmaz.
  • BİZ: Büyük, kalınca iğne olup, ebruya şekil vermekte kullanılır.

Hazır ebru kitleri ile herkes ebru yapabiliyor!

Geçmişte çok zor ulaşılan bir el sanatı olarak görülen ebru bugün her yerde bulunabilen hazır ebru kitleri sayesinde tüm kadınların kolayca ulaşabileceği bir hobi haline gelmiş durumda. Siz de bu kitlerden birini edinerek evinizde ebru sanatını icra edebilir ve ortaya her biri eşsiz birçok eser çıkartabilirsiniz.

Ebruda profesyonel olmak da mümkün!

Her yıl ülkemizin dört bir yanında kadınların ebrularını sergiledikleri sergiler açılıyor. Siz de ebru konusunda profesyonelleşip bu geleneksel sanata verdiğiniz eserleri sergileyebilir, hatta dilerseniz satarak para bile kazanabilirsiniz. Ebru bir hobi ancak bu hobinin aynı zamanda bir sanat dalı olduğunu ve sanatın her zaman büyük bir değer olduğunu da unutmamak gerekiyor.

En Güzel Ebru Modelleri

Evde Ebru Yapımı İçin Gereken Malzemeler ve Ebru Modelleri
5 (100%) 2 oy

Yazar Aygül

Boş durmayı sevmeyen, örgü tutkunu bir kadınım. El işi yaparak ek gelir kazanmaya ve aileme destek oluyorum. Sitemi takip ederseniz çok sevinirim, harika paylaşımlar olacak. Sizler de yaptığınız el işi modellerini göndererek ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkek Çocuklar İçin Örgü Takım Yapılışı: Robadan Hırka, Bere, Atkı, Patik

100 Adet Örgü Şal Modelleri – Farklı Şallar – Hiç Bir Yerde Yok!